Üdvözlő ital a Bolyki Pincészetben, ebéd a megújult Szépasszony-völgyben, szieszta az Almagyar Érseki Szőlőbirtokon, borkóstolás a Varázstoronyban. Ilyen egy igazi boros (nyári) kaland Egerben. Tartsatok velem és nézzétek milyen sokat fejlődött az Egri borvidék!
Olyan volt számomra az Egri borvidék, mint a puzzle darabkák. Ismertem ezt-azt, de nem láttam egységesen. Többször jártam Egerben, bármilyen célból mentem is, a boros élmény nem maradt el. Sőt, középiskolás koromban még a borászati TDK-mat is ott prezentáltam. Az egri borászokkal különböző fesztiválokon, borkóstolókon is találkoztam, még sem volt ilyen komplex boros élményem Egerről, mint amilyet most szereztem. A megújulás láttán pedig tátva maradt a szám. Jó volt látni, hogy a Szépasszony-völgy már nem avítt, minőségi problémákkal küzdő pincesor, hanem trendi helyszín, ahol már a legjobb borászatok is képviseltetik magukat.
Egri látkép. Egész jól fotóz a Samsungom.
Bolyki Pincészet és Szőlőbirtok
A Bolyki boroknak nagy rajongója vagyok, nem beszélve a mesevilágukról, amiről itt is írtam. A pincészetben viszont most jártam először. Régóta nézegettem milyen klassz hely, igazán örültem, amikor begördült a kisbuszunk az egykori kőfejtőből kialakított birtokra. Nem mondok újat, ha azt írom, hogy sokkal jobb hely,mint a képeken. Bolyki Jani kiváló idegenvezetőnek minősült, nemcsak a pincészettel és rendezvényeikkel kapcsolatos anekdotákat és terveket osztott meg velünk, hanem családi történeteket is. A poharunkba pedig 2018-as Királyleányka és 2016-os Merlot került. Igaz, hogy fél napot is el lehet tölteni, de nekünk ennyi időnk nem volt, hiszen több helyszín várt még ránk. Ha szeretnétek hasonló “Janis-féle” idegenvezetésbe részesülni, akkor ajánlom a szeptemberi nyílt napot.
Bővül a pincészet
Bolyki Jani irodája 🙂
Bolyki-szikla. Na és képzeljétek el, amikor az egyik szikla ledőlt, ráesett a kint tárolt borra, majd a hegy levét az út menti árokból merték a hajléktalanok. Legalábbis a városi legenda így szól.
Bolyki elíxir
Családbarát hely
Szépasszony-völgy
Az egyik legismertebb (egri) boros lokáció kétségkívül a Szépasszony-völgy. A terület eredetileg az egri püspök tulajdona volt, aki csak 1774-től engedélyezte a helyi földesuraknak, hogy pincéjük legyen. Az itteni puha kőzet alkalmas volt arra, hogy mély pincéket vágjanak bele, amelyek egyenletes hőmérsékletük révén hasznosnak bizonyultak a borok tárolására. Nevének eredete vitatott, számos legenda övezi. Az egri mondás pedig a következő: “Gazdáé a pince, asszonyé a pénz”.
A frekventált helyszín az elmúlt években igazi megújuláson ment keresztül. Tizenegy éve voltam ott utoljára, alig akartam hinni a szememnek. Az Egri Borműhely kooperációjának köszönhetően nemcsak az egri csillag született, hanem a völgyben minősített pincék is lettek. Így olyan borászatok is kitelepültek, mint a St. Andrea Szőlőbirtok, a Thummerer Pincészet vagy éppen Gál Tiborék, akik saját faházikót is építettek a völgy kapujában. A kőpincéket járva találkoztunk a borászokkal, kóstolgattunk, végül az árnyas fák alatt elfogyasztottuk a könnyű grill ebédünket.
Gál Tibor Pincészet: Grand Rozé 2018
Gál Tibor Pincészet – Doboz a borász cuki kutyájával. Az üvegből és fából készült létesítmény egyben prémium borbolt is. Tövében kényelmes nyugágyak biztosítják a teljes kikapcsolódást.
A Petrény Pincészet ősidők óta foglalkozik szőlőműveléssel. Kizárólag saját szőlőből készítik boraikat. Poharunkba 2016-os Astra Egri Csillag került.
Ostoros “Bor(z)bár” – a leghumorosabb pincenév a völgyben
Ostoroséknál széles a kínálat, így a borfogyasztó és a borszakértő közönség is találhat kedvére való italt. Mi egy igazán minőségi bikavért kóstoltunk: 2016-os Egri Bikavér Superior, Soltész Családi Pincészet.
Mi lenne nagyobb garancia a pozitív változásra, mint az, hogy a St. Andrea is jelen van a völgyben. Kedves nevű helyükön szárnyas csacsi került a cégérre. Az ötlet egyébként Olaszországban fogant. St. Andrea Borászat Hangács-dűlő Egri Bikavér Grand Superior 2016.
Ribizlis pohárdesszert. Helyi catering cég készítette az ebédünket. Közben lehetőség nyílt visszakóstolni a borokat, már aki bírta.
Almagyar Érseki Szőlőbirtok
Az Almagyar Érseki Szőlőbirtok családi örökség. Az örököshöz: Csutorás Ferenchez társult az ismert pszichiáter Csernus Imre és Mészáros Ferenc. Így jött létre a jelenlegi felállás tíz éve. A teraszáról csodálatos panoráma nyílik a tájra, amíg a többiek Depresso kávéjukat itták, addig pihentem és nem tudtam betelni a látvánnyal.
Az UAZ-zok nem véletlenül parkolnak itt. Gyakorlatilag hegyi taxiként funkcionálnak.
Eszterházy Károly Egyetem
Az Eszterházy Károly Egyetem belvárosi, patinás épületében található a Varázstorony. Ide nemcsak azért érdemes felmászni, hogy felülről is láthassátok a várost, hanem azért is, mert csillagászati múzeumot is körbejárhatjátok. A torony csúcsán Európa legrégebbi camera obscurája található. Mielőtt az utolsó két pohár borunkat megittuk a panoráma teraszon, előtte mi is kipróbáltuk a szerkezetet.
Az Egri Bazilika hazánk második legnagyobb temploma. Hild József tervei alapján készült.
Leírás a camera obscuraról.
Eszterházy Károly Egyetem 2018-as Egri Csillag Calssicus
Eszterházy Károly Egyetem 2017-es Egri Bikavér Classicus
A bortúrát köszönöm a Wineglass Communicationnak!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: