Gastroréka

Madárkalács – amikor a mese valóra válik

Adventben többször meséltem gyerekeknek egy cinegéről szóló mesét, egészen addig amíg a történet valóra vált. Óriási meglepetés ért, amikor a Vénusz karácsonyi ajándékát kibontva többek között madárkalács alapanyagokat találtam a csomagban.

A Kisdeák 36. számában “A különös vendég” címmel találtam egy mesét, ami az idei adventben a kedvencemmé vált, ezért kicsikkel és kicsivel nagyobbacska gyerekekkel is megosztottam. A történet főszereplője a két éves Sárika és az éhes cinege. Sárika  alig tud beszélni, így nehezen kommunikálja édesanyja felé, hogy az ablakpárkányon didergő, új barátja éhes. Az anyukája nagy nehezen rájön és zsírból, napraforgómagból, tökmagból és dióból készítenek madárkalácsot. (A felolvasztott zsiradékba teszik a magokat, amikor a zsír megdermed gombócokat formálnak belőle.) A madáreleséget az ablakuk külső sarkába teszik, ahol a kültéri Betlehemük is áll. A cinege végül egész adventben visszajár csipegetni, először félve, azután egyre bátrabban. Végül pedig annyira jól érzi magát, hogy Szentestére befészkeli magát a kis Jézus mellé a jászolba. Sárikának pedig ez a legnagyobb öröme.

( A 2016-ban megjelent karácsonyi foglalkoztató füzet a Pesti Evangélikus Egyház Deák téri Egyházközségének kiadványa. Szerző: Klári)

Fotó: Pixabay

Nekem pedig legalább ekkora öröm volt, amikor a Vénusz karácsonyi ajándékát kibontottam, megértettem, hogy amiről olyan sokat meséltem, azt most a gyakorlatban is megvalósíthatom. A madáretetőhöz szükséges eszközökön és a madáreleségen kívül több eszköz is volt a csomagban, amivel kitudom próbálni az üres csomagolóanyagok újrahasznosítását. A madáretetőhöz egyébként nem kell más, mint műanyagpalack (a Vénusz étolaj palackjai 50%-ban újrahasznosított műanyagból készülnek), fakanál, madáreleség, csavar és vékony, de erős kötél.

 

Vénusz   tippek a műanyag csomagolóanyagok újrahasznosítására:

  • Alapvető jótanács, hogy gyűjtsük külön a különböző anyagú hulladékokat, és vigyük szelektív hulladékgyűjtőbe a megvásárolt élelmiszerek és fogyasztási cikkek csomagolóanyagát. A műanyag, papír, üveg és fémcsomagolást mossuk ki és tároljuk különválasztva, mielőtt a szelektív hulladékgyűjtő szigetek megfelelő részeibe dobjuk őket.
  • Készítsünk kreatív madáretetőt az üres étolaj palackból! Ehhez nem is lesz másra szükségünk, mint körülbelül fél kg madáreleségre – az olajos magvak, például a napraforgómag kimondottan alkalmas erre –, fonálra, egy szemescsavarra, egy fakanálra, és egy kiürült, alaposan kitisztított olajos flakonra. Elkészítése kimondottan egyszerű: az olajos palack két oldalába vágjunk egy-egy pontot, hogy a fakanál pont átférjen rajta. Töltsük meg a flakont magvakkal, majd pedig helyezzük a szemescsavart a kupakba, hogy a fonál segítségével fel tudjuk akasztani.
  • Soha nem volt még ilyen egyszerű az otthoni növényültetés, megüresedett margarinos dobozunk ugyanis tökéletesen megállja a helyét csíráztatóként is. Tegyünk bele jó minőségű termőtalajt, válasszuk ki a megfelelő vetőmagokat, és figyeljünk arra, hogy a dobozt a lakás meleg részébe helyezzük el, ahol elegendő fényt kap. Amennyiben a dobozt dekoráljuk is, az otthoni fűszerkertünk nem csupán hasznos, de szép kiegészítője is lesz az otthonunknak.
  • Ceruzatartót bármelyik papírüzletben beszerezhetünk, azonban sokkal inkább személyre szabhatjuk, ha saját magunk készítjük el – arról nem is beszélve, hogy ajándéknak is igazán ötletes. Elkészítése nagyon egyszerű, csak vágjuk le egy üres műanyag palack alját, és fessük be, illetve dekoráljuk ízlésünk szerint. Ennek csak a kreativitásunk szabhat határt – díszíthetjük különböző feliratokkal, strasszokkal, de akár kedvenc állatunk képére is formálhatjuk egy kis fantáziával.

  • Dobjuk fel otthonunkat újrahasznosított csomagolóanyagból készült virágcserepekkel! Bármilyen műanyag dobozt vagy palackot használhatunk alapként, jó minőségű festék segítségével pedig olyan színt varázsolhatunk rá, amilyen igazán illik lakásunk stílusához.
  • Ha erkélyünket vagy teraszunkat szeretnénk zöldbe borítani, szintén érdemes gyűjtenünk a PET-palackokat. Függő kaspót vagy függőleges kertet könnyedén készíthetünk a segítségükkel, ami főleg akkor nyújt igazán szép látványt, amikor a futómuskátli benövi azt. Egy jó tanács: fúrjunk néhány apró lyukat a flakon aljára, hogy a fölösleges víz kicsöpöghessen.
  • Egyedi ékszertartó PET-palackból? Ez is lehetséges, sőt, nem is túl bonyolult elkészíteni. Mindössze egy menetes fémrúdra és pár anyacsavarra van szükségünk, amelyekkel összeilleszthetjük a három-négy palack levágott alját. Érdemes lecsiszolni a palackok levágott széleit, nehogy megsértsük vele kezünket.
  • Adjuk meg a módját az adventi időszaknak, és varázsoljuk otthonunkat igazán barátságossá és ünnepivé egy kis hangulatvilágítás segítségével. Tegyünk izzósort egy megüresedett palackba, majd pedig alkossunk többrétegű hengert papírból, amivel befedve és dekorálva egyedi dísze lehet lakásunknak.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!