Bodrogi Eszterről három dologra szoktam asszicoálni: levesre, tradícióra és praktikumra. Takács-Barta Annáról pedig rózsaszínre, borra és vidámságra. Tudtam, ha ők ketten összeadják amilyük van, abból csak jó “sülhet ki”. Ráadásul a nagy közös őszi főzés impozáns helyen, Maki panorámás főzőiskolájában volt. Természetesen a férfiak sem maradtak ajtón kívül, sőt! Ráadásul Eszter a recepteket is megosztotta, amit ti is elkészíthettek.
Belgiumban hét közepén kicsit megállnak, megpihennek. Ebéd után hazamennek a gyerekek az intézményekből, többnyire a szülők is ehhez igazítják a munkájukat. Sokszor gondoltam már arra, hogy de jó lenne, ha a szerda nálunk is rövid nap lenne! Egy szó, mint száz kapva kaptam az alkalmon, hogy közös őszi főzésen és korai vacsorán vegyek részt Bodrogi Eszterrel és Takács-Barta Annával, mindezt szerda délután.
Eszter két olyan étellel rukkolt elő, ami magamtól eszembe sem jutott, pedig egyidőben sokat kísérleteztem az alkoholos ételekkel. A friss, mély rózsaszín must színben és ízben is jól passzolt a céklaleveshez. A megszokott levebetétek helyett karamellizált szőlő lett az étel ékessége.
Szerdai közös vacsora gasztroújságírókkal és borszakírókkal
A második fogás igazi, elegéns parti falatka volt, még sem kellett nagy felhajtás az összeállításához. Ez nem volt más, mint az IKEA-s mini kosárkákhoz készült indiai fűszerekkel megbolondított, csirkés szendvicskrém. Eszter nem akarta megosztani a vendégeket ezért petrezselyemmel díszitette a borkorcsolyákat, de nem bántuk volna a koriandert sem. Ha szeretitek, akkor próbáljátok ki azzal is!
(Lábjegyzet: Az IKEA-ból írtam az egyik szakdolgoztatomat, törzsvásárló vagyok, de még sem tűnt fel eddig, milyen szuper kis kosárkák vannak. Eszter ott dolgozott, lehet ezért is bennfentesebb.)
Rozé fagyi rozéval
Az ételkészítés fakutatív volt, de azok sem maradtak éhen, akik nem vettek részt benne. A fogásokat Nagygombos borokkal kóstoltuk össze, miközben Anna élvezetes, szakmai vezetést tartott. A ráadás pedig közös fagylaltozás volt. Az egyedi ízekből nem maradt ki a rozés fagyi sem, na jó és a pálinkás sem. 🙂
Mustos céklaleves és Nagygombos kékfrankos rozé
Mustos céklaleves karamellizált szőlővel
Hozzávalók:
4 közepes cékla
1 kis fej hagyma
2 ek vaj
½ kk őrölt kömény
késhegynyi cayenne bors
só, bors
4 dl must
1 csokor kapor
2 dl tejszín
20 szem szőlő
1 ek ecetes torma
A céklákat megmossuk, majd alufóliába csomagolva 200 fokos sütőben 40 perc alatt megsütjük. Mikor langyosra hűlt, meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. A hagymát felkockázzuk, és vajon megfonnyasztjuk egy kevés sóval. Rászórjuk a fűszereket és a cékla háromnegyedét, majd felöntjük a musttal. Alaposan leturmixoljuk, és ha szükséges, akkor át is szűrjük. Egy éjszakát hűtőben tartjuk.
A tejszínt kemény habbá verjük, majd belekeverjük a tormát. A maradék céklát és a szőlőt egy serpenyőben karamellizáljuk a mézzel. A levest tányérokba szedjük, a tetejére tejszínhabot kanalazunk, megszórjuk kaporral, és hozzáadjuk a karamellizált szőlő és cékla keverékét.
Csirkés falatkák, amelyek elegáns rozéhoz borkorcsolyaként is illenek
Indiai csirkefalatok
Hozzávalók:
1 doboz IKEA-s mini tésztakosárka
20 dkg csirkemellfilé
só
½ kk koriandermag
½ kk csilipehely
20 dkg Philadelphia krémsajt
1 nagy fej lila hagyma
2 ek olívaolaj
1/2 ek vöröscurry-paszta
1 csokor petrezselyem
A csirkemellfilét enyhén megsózzuk, majd a koriandermaggal és a csilipehellyel megfűszerezzük. Nejlonzacskóba tesszük, levákuumozzuk. Ezután 60 Celsius-fokos vízfürdőbe tesszük, és két órán át hőkezeljük. Közben a lila hagymát vékonyan felkarikázzuk, majd az olívaolajon megfonnyasztjuk. A készre szuvidált csirkemellet apróra vágjuk, elkeverjük a lila hagymával, a krémsajttal és a currypasztával. Ha szükséges, még megsózzuk. A masszát az apró kosárkákba töltjük, és megszórjuk a nagyon apróra vágott petrezselyemmel.
A világ rozén keresztül nézve
Takács-Barta Anna, a mátrai Nagygombos borásza a kezdetektől tudta, hogy olyan rozékat akar készíteni, amelyek nemcsak a rozéfröccshöz passzolnak, hanem – a francia és spanyol rozékészítési hagyományokat követve – komoly borélményt is kap, aki megkóstolja őket. A Mátrai borvidék északi fekvése miatt kiegyenlítettebb, hűvösebb éghajlat kifejezetten kedvez az ízgazdag rozéalapanyagnak, a fürtök érése lassabban, egyenletesebben megy végbe, a szőlő itt megőrzi élénk, üdítő savait.
Kilátás a Makifood Főzőiskolából (Sajtát felvétel.)
Anna borkészítési filozófiája a természetességre törekvés. Egyrészt a szőlőt környezetbarát módon művelik, másrészt a bornak is megadják azt az időt, ami szükséges, nem siettetik a munkafolyamatokat, a palackozást. Így általában a tavasz legvégén kóstolhatják a rozérajongók a Nagygombos borokat.
Mustok és rozék
A 2017-es Rosé Cuvée merlot és zweigelt házasítása nagyjából fele-fele arányban, a melegebb évjárat adta kerekebb savak miatt egy kedves és nagyon gyümölcsös bor lett. A Gróf Grassalkovich Gamay Noir Rosé 2017 az előző évjáratnál már bevált recept szerint készült, az itthon ritkának számító francia fajta fele került tartályba, míg a másik fele hordóban érlelődött. Sikerült megőrizni az egyensúlyt a tartalmasabb, rétegzett korty és a gyümölcsösség között, így még többéves korában is élmény kóstolni.
A vacsorához a Nagygombos birtokon szüretelt, friss szőlő is járt
„Olyan stílust választottam, ami a provence-i és spanyol rozék ízvilágát idézi. A komolyabb beltartalom, a krémesség, a szép gyümölcsösség és az, hogy időt adunk a bornak, mindez együtt teszi, hogy nem egy évszakra készülnek, így például ősszel sem kell lemondanunk a rozé élményéről, ráadásul a szezonális fogásokhoz is jól illenek. Szeretek főzni, és fontos számomra, hogy az adott évszakból válasszak alapanyagot, ha pedig emellé még a rozéink is passzolnak, akkor abból lesznek a tökéletes vacsorák” – mesélte Takács-Barta Anna.
Mindig vidám Takács-Barta Anna, a Nagygombos Pincsészet borásza
„Amikor összejövünk a barátokkal, akkor mindig borral indítjuk a beszélgetést, a rozé pedig nekem egy tökéletes társasági bor. A mustos céklaleves azért telitalálat egy ilyen alkalomra, mert forrón, langyosan, sőt hidegen is finom. Nem baj, ha nem mindenki egyszerre ül vele asztalhoz, vagy ha leteszi valahol a tálkáját, és csak a pohárral megy tovább, majd később fejezi be a levest. Az nekem is meglepetés volt, amikor az indiai csirkefalatokat összekóstoltam a Nagygombos rozéval, mert inkább egy édes tokajit képzelne mellé az ember, de ha egy picit visszafogjuk a fűszerezést, akkor elképesztően jól működik együtt. Apró kis kosárkákba töltve, beszélgetés közben is könnyen lehet enni belőle, borospohárral a kézben” – Bodrogi Eszter.
Bodrogi (Fűszeres) Eszter a levesek nagymestere
Fotók: Furmint Photo
Kommentek