A Bledi krémes romantikus története
Bled és a szerelem elválaszhatatlanok. Nemcsak azért, mert giccsesen szép, hanem azért is, mert a híres krémeshez és a szigeten lévő Nagyboldogasszony-templomhoz is romantikus történetek kapcsolódnak.
A Júlia-Alpokban található Bled valóban elbüvőlő. Elég egy kép ahhoz, hogy az ember azonnal beleszeressen. A szlovén fővároshoz való közelsége még elérhetőbb úticéllá teszi. Nem csoda, hogy magyarok által is kedvelt turistahelyszín. Ahogy kötelező a szigetet felkeresni, úgy a krémest sem szabad kihagyni. Ráadásul több helyen kínálják.
Az összeset nem ettem végig, de így is duplikáltam. A szigeten fagylalt formájában kóstoltam meg, a parton pedig az eredetit. Mindezt úgy, hogy sokáig ki nem állhattam a krémest, mert gyerekkoromban csak a zselatinos, pudingos változat volt elérhető, amivel ma is ki lehet kergetni a világból.
Bledi krémes fagylalt
A híres sütemény hasonló a Magyarországon ismert változathoz, nem több lapból áll, mint a francia mille-feuille vagy az olasz millefoglie. Az elkészítési módja nyilván függ az adott vendéglátóhelytől, de a legtöbbet a Hotel Park látja el. Ahol mi ettünk, ott ropogós volt a tészta, valódi tejszínt használtak, kevésbé volt édes, mint az itthoniak.
Klasszikus Bledi krémes, azaz kremna rezina
A krémes történetét a szlovén kötödésű Kurunczi József osztotta meg velem. (Kurunczi úrral egyébként a Fény Utcai Piacon
A Sonkásnál találkozhattok.)
Lukács István délvidéki cukrász katonai szolgálatot töltött Bledben. A fiatalember beleszeretett egy helyi lányba, akit feleségül vett. Cukrászként a
Hotel Parkban kapott állást, ahol néhányszor elkészítette az anyukájától tanult krémest. A sütemény annyira megtetszett a főnökének, hogy 1953-ban állandó jelleggel felkerült az étlapra, azóta pedig a szálloda és a település emblematikus fogásává vált.
Becslések szerint hatvan év alatt tizenkét millió darab krémest sütöttek Bledben. Az eredeti Bledi krémes titka, hogy valódi alapanyagokból készül, adalékanyamentes, sok tejszín, tojás és vanília kerül a desszertbe.
A gleccservájta Bledi-tó, rajta Szlovénia egyetlen szigete.
A szigeten található Nagyboldogasszony-templomhoz 99 lépcső vezet. A hagyomány szerint csendben kell vonulnia a menyasszonynak.
A Nagyboldogasszony-templom a szláv szerelem- és termékenységistennő szentélyének helyére épült. A mítosz szerint, aki háromszor megkongatja a harangot, annak szerencséje lesz.